****به وب سایت رسمی شورای شهر فنوج خوش آمدید.****

درباره ی شهر فنوج

 

شهرستان فنوج با جمعیت بیش از 46 هزار  نفرجمعیت  کل شهرستان و12000نفر جمعیت  شهر ی ،با وسعت  6000 کیلومتر مربع دارای 3دهستان :مرکزی مسکوتان-کتیچ-و دارای 20 دهیاری و  181 پارچه ابادی  می باشد.

این شهرستان از نظر موقعیت جغرافیایی درغرب شهرستان نیکشهر،که از مرکز شهرستان 145 کیلومتر فاصله دارد  از طرف شمال به بخش جلگه چاه هاشم شهرستان دلگان و از طرف جنوب به بخش بنت و از طرف شرق به بخش لاشار و از طرف مغرب به بخش چاه دادخدا  شهرستان قلعه گنج استان کرمان متصل می باشد.

2-پتانسیل و زیر ساخت های لازم در بخش فنوج عبارتند از وجود راه های ارتباطی مناسب بخصوص جاده  جدید از فنوج به تنگ  سرحه که  راه ترانزیتی چابهار میلک را از طریق این بخش به استان های کرمان و هرمزگان مرتبط میکند.که از مزیت های آن نزدیکترین راه ارتباطی جاده ترانزیتی چابهار میلک به استان های کرمان و هرمزگان می باشد.

3-این بخش بواسطه مناطق کوهستانی و وجود رودخانه های فراوان و آبشارهای  فصلی ، نخلستان های منحصر بفرد دارای اب و هوای مناسب  می باشد.و وزش بادهای موسمی در فصل بهار و تابستان این بخش  را بلحاظ آب و هوایی از سایر بخش های شهرستان متمایز کرده است.وجود گونه های گیاهی و داروئی خاص این منطقه ازجمله گز روغن ،الوئه وراو...  علاوه بر تاثیرات زیست محیطی در زندگی و اقتصاد مردم نقش بسزائی ایفا کرده است.

4-از جمله زیر ساخت های شهری  استقرار اکثر ادارات دولتی  با داشتن مکان و ساختمان اداری مستقل درمرکز شهر می باشد.که شهر فنوج دارای طرح جامع و تفصیلی مصوب شورای برنامه ریزی و توسعه استان می باشد واکثر شبکه های معابر طرح جامع اجرا شده است.  همچنین وجود  خدمات  رفاهی و درمانی  بخش خصوصی و واحد های تولیدی کارگاهی  باعث  رفاه مردم رونق اقتصادی شده است.

5-این بخش دارای جاذبه های گردشگری از جمله منطقه ویژه گردشگری تنگه فنوج (تک کوه)-منطقه بکر و کوهستانی سفید کوه (جولانگاه مبارز ملی و اسطوره استکبار ستیزی دادشاه بزرگ)رودخانه های فصلی و آبشارهای  فصلی وجود اثار باستانی فراوان از جمله سنگ نبشته های مدانچ-نبشت و قبرستان های باستانی دمبان و قلعه اسرار امیز گتی وکلاوک و قلعه بزرگان و پشت قلعه و بیش از 40 منطقه باستانی ثبت شده دیگر در کل بخش .وجود صنایع دستی سفالگری،اهنگری،منگلیک سازی،سکه دوزی،حصیر بافی،چرم دوزی،زرگری و طلا کاری ،منبت کاری و سوزن دوزی که  یکی از هنر های خاص این بخش می باشد.

6-وجود معادن غنی از جمله مس ،کرمیت،منگنز،تیتانیوم،که هم اکنون معادن مطالعه شده زیادی درحال بهره برداری بوده و افراد زیادی را جهت بهره برداری و سرمایه گزاری  و همچنین  احداث کارخانه های فراوری معدنی مس و تیتانیوم جذب کرده است.

سرمایه گذاری در بخش معدنی فنوج به دلیل قرار گیری این شهر در نزدیکی دو بندر مهم کشور (چابهار و بندرعباس ) ونزدیکی به جاده ترانزیتی چابهار میلک از مزایای زیادی برخوردار می باشد.و این جاذبه ها باعث شده تا سرمایه گذاران و فعالان صاحب نام معدنی کشور تشویق به حضور در این نقطه شوند.

7- شهر فنوج  یکی از شهرهای قدیمی استان بوده که با توجه به آثار باستانی و مساجد قدیمی و سوابق برگزاری نماز عبادی سیاسی جمعه در این شهر که قریب به 143 سال است نماز جمعه برگزار شده ،شهر فنوج به عنوان یکی از شهرهای قدیمی وتاریخی به ثبت رسیده است.

این منطقه کشاورزی  و دامپروری فعالی دارد وقدیم الایام  تبادلات اقتصادی زیادی در زمینه غلات  و خرماو... با دیگر  مناطق  داشته است.به دلیل اینکه در گذشته  تنگه فنوج  تنها راه ارتباطی استانهای همجوار با بنادر دریای عمان بوده  سالانه کاروانهای تجاری زیادی  از این شهر عبور میکرده اند به همین لحاظ آنرا   فنوج یعنی (فن به معنی فن وهنر ونوج به معنی گذرگاه یا دروازه)نامیده اند.

8-از توانمندی های  مهم دیگر این شهرستان وجود نیروی انسانی تحصیلکرده می باشد که با توجه به آمار این بخش بیش از 200 نفر نیروی فوق لیسانس و دکترای بومی در رشته های مختلف داردوتعداد بیش از 1000 نفر در مقطع کاردانی و کارشناسی در شهرهای دیگر  درحال تحصیل می باشند.

9-با توجه به اینکه تعداد زیادی از مردم این منطقه درگذشته به کشورهای حاشیه خلیج فارس مهاجرت کرده اند ،وهم اکنون دارای سرمایه کلان بوده و درا نجا اقامت دارند امید میرود که با فراهم شدن زیرساخت ها  به شهرستان این افراد جهت سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال به منطقه  بازمیگردند.

10-از نظرزیر ساخت های  بهداشتی درمانی این شهرستان دارای پنج مرکز بهداشتی درمانی، 22 خانه بهداشت ،یک پایگاه بهداشتی ،یک مرکز اموزش بهورزی ،اورژانس بین راهی و یک مرکز درمان بستر 10تخت خوابی در حال احداث می باشد.

11-بخش فنوج در زمینه باغبانی با سطح زیر کشت موجود  2500 هکتار که درحال توسعه وگسترش و کشت اصولی باغات می باشدو  از نظر تولید محصولات باغی رتبه اول  در شهرستان  را دارد.عمده ترین محصولات کشاورزی خرما با میانگین تولید 5تن در هکتار ومرکبات با میانگین تولید 15 تن در هکتار می باشد و همچنین ترویج کشت انار و انگور در منطقه درحال انجام بوده که  از مهمترین شاخص های بخش کشاورزی است  که در زمینه زندگی و اقتصاد مردم  منطقه نقش مهمی را دارند. محصولات رایج دیگر صیفی و سبزیجات ،چای ترش  ،برنج،یونجه . با توجه به وجود اراضی مستعد کشاورزی  دشت مدانچ و دشت مسکوتان که بیش از 1600هکتار می باشد جهت ایجاد اشتغال پایدار و رونق کشاورزی درحال آماده سازی جهت واگذاری به متقاضیان می باشند.

در بخش دامداری با توجه به آب و هوای مناسب  یکی از مشاغل مهم مردم منطقه میباشد که هم اکنون در حال گذار از سنتی به صنعتی می باشد و تنها بخشی از شهرستان است که هم اکنون واحد تولیدی مرغداری با ظرفیت تولید23هزار قطعه در هرمرحله را دارد.چند واحد تولیدی دامی در حال  احداث می باشند.

12-معادن فنوج

بر اساس مطالعات اکتشافي صورتگرفته، محدوده مورد مطالعه از نظر کانی­های فلزي و غير فلزي و مصالح ساختمانيقابل توجه بوده و داراي پتانسيل معدني بالايي از نظر مس، کروميت، منگنز، آهن ومرمريت است.

جدول 1-4- پتانسيلهايمعدنيدربرگه 100000/1 فنوج

ردیف

نام کانسار

نوع کانه

1

مس رشکان

مالاکیت

2

کرومیت فنوج

کرومیت

3

کرومیت اسماعیل­زهی

کرومیت

4

منگنز فنوج

پیرولوزیت

5

کرومیت غرب فنوج

کرومیت

6

مرمریت فنوج

مرمریت

-مطالعات انجام گرفته در جريان پروژه اكتشاف تيتانيوم پلاسري منطقه فنوج منجر به شناسايي ذخيره اي بالغ بر 5/1 ميليون تن پلاسر تيتان دار با عيار تقريبي 4 درصد گرديده است . همچنين نواحي اميد بخش ديگري در منطقه شناسايي شده است كه با انجام مطالعات تكميلي مي توان ذخاير جديدي از تيتانيوم را شناسايي نمود .

محمدامین محمدی -رئیس شورای شهرستان فنوج

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان (ارباب)

  سلام،
  *فونت متون جالب نیس. حتی الامکان از b nazanin 12/14 استفاده کن.
  *اعداد سعی کن فارسی نوشته باشن.
  *در معرفی آثار باستانی حتما از تصاویر مربوط به هر کدام استفاده بشه. و حتی الامکان، تاریخچه و موقعیت جغرافیایی و دیگر اطلاعات لازم گنجانده بشه.
  *عکس بالای وبلاگ اگه تصویری از تک کوه باشه جالبتره. البته بدون هیچگونه پیرایش

  موفق باشید.

پیوندها

  

مناسبت ها

 

حاضرین در سایت

ما 55 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز32
mod_vvisit_counterدیروز53
mod_vvisit_counterاین هفته229
mod_vvisit_counterهفته قبل262
mod_vvisit_counterاین ماه811
mod_vvisit_counterماه گذشته1432
mod_vvisit_counterکل بازدیدها70387

بازدیدکننده جاری : 3
آدرس آی پی : 54.198.158.24
,
امروز : 20, جون, 2018